Friday, 22 April 2011

ISTP - Portret Mistrza

Natura Mistrza jest najlepiej odzwierciedlona w mistrzowskim władaniu narzędziami, maszynami i instrumentami. Oczywiście każdy z nas do pewnego stopnia potrafi używać narzędzi, ale Mistrzowie (ok 10 procent populacji), są niedoścignieni w pracy narzędziami, z wrodzoną umiejętnością ich obsługi, stają się ekspertami w każdym rzemiośle wymagającym umiejętności posługiwania się przyrządami. Nawet w bardzo młodym wieku przyciągają ich one jak magnes. Wpadają w ich ręce rządając, aby ich użyć.


Jak wszyscy Rzemieślnicy, Mistrzowie są ludźmi, którzy wprost kochają akcję i którzy wiedzą instynktownie, że to ich działania przynoszą im więcej radości oraz są bardziej efektywne, jeśli postępują impulsywnie, spontanicznie, bez żadnych rozkładów bądź standardów, za wyjątkiem ich własnych.


W pewnym sensie, Mistrzowie nie pracują narzędziami, lecz bawią się nimi, kiedy mają na to ochotę. Poszukują zabawy i, tylko dlatego, że mają chęć, będą bawić się swoimi rozmaitymi zabawkami: samochodami, motocyklami, łodziami, bronią, akcesoriami wędkarskimi, sprzętem do nurkowania i tak dalej. Uwielbiają ekscytację, zwłaszcza tę związaną z pędem wyścigów, sportów wodnych, takich jak narty wodne, czy surfing. W swojej zabawie nieustraszeni, Mistrzowie często wystawiają się na niebezpieczeństwo, nawet pomimo licznych obrażeń. Ze wszystkich typów, to właśnie oni są największymi ryzykantami.


Nie jest łatwo poznać Mistrza. Być może jest tak, ponieważ komunikujł się oni poprzez akcję i nie wykazują zainteresowania w doskonaleniu umiejętności językowych. Brak ekspresyjności może sprawić, że będą odizolowani w szkole, lub w pracy i nawet jeśli zadają się z podobnymi sobie, pozwalają, aby działania przemawiały za nich, a ich konwersacje są rzadkie i zwięzłe.


Mistrzowie potrafią być bardzo lojalni i niezwykle hojni wobec swoich przyjaciół i towarzyszy, często rezygnując z weekendów i wieczorów, aby pomóc przy naprawach, np przebudowie domu, pracy przy samochodach lub łodziach.
Z drugiej strony mogą być bardzo niezdyscyplinowani wobec tych przy władzy, postrzegając reguły i regulacje jako niepotrzebnie ograniczające. Zwykle nie będą otwarcie sprzeciwiać się regulacjom, lecz po prostu je ignorować. Bardziej niż czegokolwiek, Mistrzowie pragną być wolni aby postępować "po swojemu".


źródło: http://www.keirsey.com/handler.aspx?s=keirsey&f=fourtemps&tab=4&c=crafter

No comments:

Post a Comment