Sunday, 15 August 2010

Introwertyk? Ekstrawertyk? Rywalizacja czy współpraca?

Poniżej znajdują się cztery listy stwierdzeń. Listy A opisują zachowania świadczące o wysokim lub niskim poziomie ekstrawersji. Listy B opisują niską oraz wysoką skłonność do ugodowości. Pomyśl o swoich typowych zachowaniach podczas ostatnich kilku miesięcy i zastanów się, czy poszczególne zdania dobrze opisują Twoje typowe zachowanie.


Jeśli zdanie bardzo dobrze odnosi się do Ciebie, zaznacz przy nim XX. Jeśli tylko w pewnym stopniu i czasem – zaznacz X.Jeśli w ogóle nie pasuje do Twoich typowych zachowań – wpisz 0.A Lista 1∅∅ Dużo czasu spędzam na rozmowach przez telefon z różnymi ludźmi.

∅∅ Uwielbiam opowiadać innym dowcipy i zabawiać innych.

∅∅ Chętnie rozmawiam z obcymi ludźmi w trakcie jazdy autobusem czy pociągiem.

∅∅ Na przyjęciach jestem duszą towarzystwa.

∅∅ Wolny czas spędzam aktywnie i z innymi ludźmi.

∅∅ Najbardziej lubię zajmować się praktycznymi sprawami.A Lista 2∅∅ Mam wąski i stały od lat krąg bliskich osób.

∅∅ Gdy mam poznać kogoś nowego, czuję się bardzo stremowany.

∅∅ W towarzystwie łatwo się rumienię.

∅∅ W trakcie bardziej tłumnych spotkań raczej słucham, niż mówię.

∅∅ Wolny czas lubię spędzać robiąc coś samodzielnie, na przykład czytam, słucham muzyki.

∅∅ Niechętnie zgłaszam się do dyskusji w trakcie różnych zebrań.PodsumowaniePolicz teraz liczbę krzyżyków w obu listach. Jeżeli przy liście pierwszej jest ich więcej niż przy drugiej lub odwrotnie, oznaczać to może, że bliższy jesteś jednemu z biegunów.1 Jeśli wyraźnie więcej krzyżyków zaznaczyłeś przy pierwszej liście – może to oznaczać, że bliższy jesteś biegunowi ekstrawersji. Zaznaczone przez Ciebie stwierdzenia świadczą, że możesz o sobie myśleć jako o osobie bardzo towarzyskiej. Typowym zawodem stworzonym dla ekstrawertyków jest pilot wycieczek. Dobrze poradziłbyś sobie także w zawodach związanych z handlem, akwizycją, a także... z przemysłem rozrywkowym. Prawdopodobnie za nużące uznasz takie prace, w których będziesz mieć kontakt bardziej z maszynami niż z ludźmi (np. programista komputerowy) albo ze stałym niewielkim zespołem osób.2 Jeśli wyraźnie więcej krzyżyków zaznaczyłeś przy drugiej liście – może to oznaczać, że bliżej ci do profilu typowego introwertyka. Lubisz ludzi, ale poznawanie nowych osób, przebywanie w licznym i gwarnym towarzystwie raczej Cię męczy. Wybieraj zatem zawody, w których nie będziesz zbyt często narażony na takie sytuacje. Twoja zaleta to umiejętność pracy w samotności lub bez częstych kontaktów z nowo poznanymi ludźmi. Pewnie bardziej spodobają ci się zawody, w których Twój kontakt z ludźmi w pracy sprowadza się do kontaktów z osobami z wnętrza Twojej firmy, lubisz też zapewne pracować przy komputerze (i w przeciwieństwie do kolegi ekstrawertyka czaty i fora internetowe nie są według Ciebie najciekawszą funkcją Internetu).3 Jeśli liczba krzyżyków na obu listach się równoważy (większość czytelników zapewne właśnie nad tym się zastanawia), oznacza to, że możesz się określić jako ambiwertyk, czyli osoba, u której tendencje do zachowań ekstrawertycznych oraz introwertycznych pozostają w równowadze.B Lista 1 ∅∅ Inni uważają mnie za osobę sympatyczną.

∅∅ Lubię współpracować z innymi, a rywalizacja przychodzi mi z trudem.

∅∅ Wobec innych staram się być delikatny i unikam mówienia komuś rzeczy, które mogą sprawić przykrość.

∅∅ Uważam, że większość ludzi jest dobra z natury.

∅∅ Generalnie ufam ludziom, nawet tym, których nie znam.

∅∅ Łatwo innym ustępuję.B Lista 2∅∅ Nie lubię ustępować innym ludziom.

∅∅ Uważam, że większość ludzi jest egoistami.

∅∅ Często się kłócę z różnymi ludźmi.

∅∅ Często podejrzewam, że inni chcą mną manipulować.

∅∅ Inni uważają mnie za osobę raczej wyrachowaną.

∅∅ Mówię innym, co o nich myślę.PodsumowaniePolicz teraz liczbę krzyżyków w obu listach. Jeżeli przy liście pierwszej jest ich więcej niż przy drugiej lub odwrotnie, oznaczać to może, że bliższy jesteś jednemu z biegunów.1 Jeśli wyraźnie więcej krzyżyków zaznaczyłeś przy pierwszej liście – może to oznaczać, że jesteś osobą bardzo ugodową. Jesteś pozytywnie nastawiony do innych ludzi, starasz się o nich troszczyć i spodziewasz się, że inni postąpią tak wobec Ciebie. Twoją ogromną zaletą jest skłonność do kooperacji z innymi. Potrafisz innym ustąpić i liczysz się z ich potrzebami. Świetnie sprawdzisz się pewnie w zawodach, gdzie troska o innych jest bardzo ważna, na przykład w pracy przedszkolanki czy pielęgniarki. To dzięki takim ludziom jak Ty możliwa jest praca zespołowa. Twoim problemem jest jednak nadmierna prostoduszność, łatwo bywasz naiwny i inni – znacznie mniej ugodowi – mogą to wykorzystywać. Unikaj raczej zawodów, w których musisz – dla dobra sprawy – robić rzeczy niemiłe dla innych osób. Na przykład byłbyś pewnie kiepskim komornikiem.2 Jeśli wyraźnie więcej krzyżyków zaznaczyłeś przy drugiej liście – może to oznaczać, że jesteś osobą mało ugodową i łatwo popadasz w konflikty z bliźnimi. Twoja zaleta to umiejętność podejmowania rywalizacji. Nie jesteś naiwny i niełatwo Cię oszukać. Niestety, dla otoczenia bywasz nieprzyjemny i kłócisz się nawet o drobne sprawy. Wybieraj zawody, w których Twoja skłonność do bycia szorstkim będzie doceniona, na przykład w zawodach związanych z kontrolą innych czy egzekwowaniem prawa. Unikaj jednak takich, w których oczekuje się, że wykażesz się wrażliwością i delikatnością wobec innych oraz tych, w których dobra współpraca z innymi będzie kluczową kompetencją.3 Jeśli liczba krzyżyków na obu listach się równoważy, oznacza to, że charakteryzuje cię przeciętny poziom ugodowości i łączysz w sobie cechy obu powyżej opisanych typów.No i oczywiście pamiętaj, że taka autodiagnoza to jednak bardziej zabawa. Ważne jest nie tylko to, jak Ty siebie oceniasz (bo mogą to być oceny przesadne), ale też jak twoja autoocena wypada na tle innych autoocen.

źródło: http://www.polityka.pl/psychologia/poradnikpsychologiczny/189477,1,czy-umiesz-wspolpracowac.read

No comments:

Post a Comment