Friday, 22 April 2011

Racjonalisci

Wszyscy Racjonaliści posiadają następujące cechy wspólne:  • są sceptyczni, pragmatyczni, samowystarczalni, skupieni na rozwiązywaniu problemów i analizie systemów. 
  • są dumni z bycia jednostkami błyskotliwymi, niezależnymi, o silnej woli
  • są rozsądnymi współmałżonkami, strategicznymi przywódcami, rodzicami wspierającymi indywidualizm swoich dzieci
  • są zrównoważeni, ufają logice, pragną osiągnięć, poszukują wiedzy, wysoko cenią technologię i marzą o zrozumieniu jak działa świat. 

Racjonaliści to temperament ludzi rozwiązujących problemy, zwłaszcza, jeśli problem dotyczy skomplikowanych systemów, które tworzą świat wokół nas. Mogą opanować problemy w systemach organicznych, takich jak rośliny, czy zwierzęta, lub systemach mechanicznych, jak choćby linie kolejowe czy komputery, albo w systemach społecznych, takich jak rodzina, rząd, czy przedsiębiorstwa. Niezależnie od tego które systemy rozpalają ich ciekawość, Racjonaliści będą je analizować, aby sprawdzić, jak działają, żeby mogli znaleźć sposób na to jak sprawić, aby działały lepiej.
Pracując nad problemami, Racjonaliści poszukują rozwiązań mających zastosowanie w rzeczywistości, są jednak nawet bardziej zainteresowni abstrakcyjnymi koncepcjami zaangażowanymi w proces rozwiązywania problemu, fundamentalnymi zasadami, lub prawami naturalnymi, które tkwią u podstawy problemu. Są oni pragmatyczni jeśli chodzi o ich sposoby i środki osiągania swoich celów. Racjonaliści nie dbają o poprawność polityczną. Są zainteresowani wyłącznie najbardziej efektywnymi rozwiązaniami i będą słuchać każdego, kto może nauczyć ich czegoś użytecznego, nie zwracając przy tym uwagi na autorytet lub procedury marnujące czas i zasoby.


Racjonaliści odczuwają niezaspokojony głód osiągnięcia swoich celów i będą pracować niestrudzenie dopóki nad każdym projektem, który postanowili skończyć. Zawsze myślą logicznie i bardzo niezależnie. Podchodzą bardzo sceptycznie do wszystkich koncepcji, nawet ich własnych. Wierzą, że mogą pokonać każdą przeszkodę dzięki sile woli. Często uważani za zimnych i zachowujących dużą dozę rezerwy, choć tak naprawdę jest to skupienie nad problemem, nad którym akurat pracują. Czy to projektując wieżowiec czy eksperyment, opracowując teorię lub prototypową technologię, budując samolot, korporację, lub strategiczny alians, Racjonaliści cenią inteligencję w sobie i innych, są dumni z błyskotliwości, z jaką rozwiązują problemy.


Racjonaliści są nieliczni, stanowią tylko ok. dziesięciu procent populacji, ale dzięki ich potrzebie odkrywania sekretów natury i rozwijania technologii, zrobili wiele aby ukształtować świat.

No comments:

Post a Comment